Loading...
Festivalist ja Emajõest

Video idee ja autor: Kaarel Kree

Kõige paremad linnad maailmas olevat linnad, kus voolab jõgi.

Emajõgi on Tartu sümbol – tänu temale oleme elanud siin juba rohkem kui tuhat aastat.

Jõel on olnud tähtis osa Tartu kirjus ajaloos. Emajõega on olnud kohalikel inimestel asjatamist kogu aeg. Teda on vaja ületada, jõel liigelda, selle suurveega arvestada ja põuaaegadel madalikest mööda pääseda.

Emajõgi lodjad, Kivisild. Taga kesklinn. Tartu, 1909., TM F 14025, Tartu Linnamuuseum, http://muis.ee/museaalview/1595844
Tartu linnavaade. Emajõgi. 20. sajandi algus., TM F 26367, Tartu Linnamuuseum, http://muis.ee/museaalview/3164937

Tänapäeval on peamine, et Emajõgi ja ta kaldad on parimaid paiku puhkamiseks, Tartu on Emajõega endiselt lahutamatult seotud.

Fakte Emajõest:

  • Emajõgi ehk Suur Emajõgi Võrtsjärvest Peipsini oli 1927. aasta andmetel 117 kilomeetrit pikk, pärast õgvendamisi on ta lühenenud 100 kilomeetrini.

  • Emajõgi on ainuke täies ulatuses laevatatav jõgi Eestis.

  • Emajõel on 12 lisajõge: vasakkaldal Pedja, Laeva, Amme ja Koosa; paremkaldal Kavilda, Elva, Ilmatsalu, Porijõgi, Mudajõgi, Luutsna, Ahja ja Agali. Lisajõgedest on osaliselt laevatatavad Elva, Pedja ja Ahja. Jõkke voolab veel ligikaudu 35 kraavi ja oja.

  • Jõesängi laius on 40–100 meetrit ja jõe sügavus enamasti 2–4 meetrit, kohati kuni 10 meetrit.

  • Jõe keskmine voolukiirus on 3,7 km/h.

  • Emajõgi kogub oma veed 9960 ruutkilomeetri suuruselt valgalalt, mis moodustab ligikaudu 22% Eesti pindalast.

Emajõe jõeparaad 2016

Emajõgi väärib oma festivali – tulla kord aastas kokku ja täiel rinnal nautida jõe võlusid. Vaadata jõeparaadi, näidata, et kalarikas jõgi võib kalameest üllatada latikahiiglasega ka linnasüdames ja veenduda, et Emajões sünnib ujuda ning laulda-tantsida nii jõe kallastel kui sellel seilavatel alustel.

Esimene Emajõe festival toimus 2006. aastal neljapäevasena. Programm oli mitmekesine – loodusretkedest kuni avatud kunstitunnini. Esmakordselt toimus Emajõe festivali raames jõeparaad, mis on jäänud festivali lahutamatuks osaks tänaseni. Traditsiooniliste Emajõe festivali ürituste hulka kuuluvad veel näiteks lodjakino, kalapüügivõistlus „Heade Võtete Jõgi” ja mitmed teised veega seotud sportlikud ettevõtmised.

3 päeva tagasi

Emajõe festival

Kas olete juba käinud Jõululinn Tartu tänavuste paviljonidega tutvumas❓

Leidke sealt ka Tartu laulupeo oma ja laske end koorimuusikal korraks argisagimistest eemale kanda 🎶
See on nagu väikene laulupeospa 😉

Sealt väljudes on võimalik lahendada ka üks kingimure, sest Tartu laulupeo peakontserdi piletid on jõulude erihinnaga saadaval 6. jaanuarini Piletilevis: bit.ly/2SjMx5R 🎅🎁
... Näita rohkemNäita vähem

2 nädalat tagasi

Emajõe festival

Kohe käes! ... Näita rohkemNäita vähem

Kohe käes!

1 kuu tagasi

Emajõe festival

Meil on au teieni tuua 2018. aasta Emajõe festivali kokkuvõttev video. Juubilar Pegasus saab teenitud tähelepanu ja vägev jõeparaad annab tunnistust, et Tartu on üks äge jõelinn. Aitäh VL Visuals video eest ja täname veelkord oma armsaid partnereid Embach Ehitus, Tartu Turg, Tartu Terminal, Kohvik Spargel, Mariine Auto, Värska Originaal, heategevusfond Minu Unistuste Päev ja kõiki teisi, kes abiks olid. ... Näita rohkemNäita vähem

Lae rohkem

Jõgi ei joose vastumäge