Loading...
Festivalist ja Emajõest 2018-01-23T15:43:23+00:00

Video idee ja autor: Kaarel Kree

Kõige paremad linnad maailmas olevat linnad, kus voolab jõgi.

Emajõgi on Tartu sümbol – tänu temale oleme elanud siin juba rohkem kui tuhat aastat.

Jõel on olnud tähtis osa Tartu kirjus ajaloos. Emajõega on olnud kohalikel inimestel asjatamist kogu aeg. Teda on vaja ületada, jõel liigelda, selle suurveega arvestada ja põuaaegadel madalikest mööda pääseda.

Emajõgi lodjad, Kivisild. Taga kesklinn. Tartu, 1909., TM F 14025, Tartu Linnamuuseum, http://muis.ee/museaalview/1595844
Tartu linnavaade. Emajõgi. 20. sajandi algus., TM F 26367, Tartu Linnamuuseum, http://muis.ee/museaalview/3164937

Tänapäeval on peamine, et Emajõgi ja ta kaldad on parimaid paiku puhkamiseks, Tartu on Emajõega endiselt lahutamatult seotud.

Fakte Emajõest:

  • Emajõgi ehk Suur Emajõgi Võrtsjärvest Peipsini oli 1927. aasta andmetel 117 kilomeetrit pikk, pärast õgvendamisi on ta lühenenud 100 kilomeetrini.

  • Emajõgi on ainuke täies ulatuses laevatatav jõgi Eestis.

  • Emajõel on 12 lisajõge: vasakkaldal Pedja, Laeva, Amme ja Koosa; paremkaldal Kavilda, Elva, Ilmatsalu, Porijõgi, Mudajõgi, Luutsna, Ahja ja Agali. Lisajõgedest on osaliselt laevatatavad Elva, Pedja ja Ahja. Jõkke voolab veel ligikaudu 35 kraavi ja oja.

  • Jõesängi laius on 40–100 meetrit ja jõe sügavus enamasti 2–4 meetrit, kohati kuni 10 meetrit.

  • Jõe keskmine voolukiirus on 3,7 km/h.

  • Emajõgi kogub oma veed 9960 ruutkilomeetri suuruselt valgalalt, mis moodustab ligikaudu 22% Eesti pindalast.

Emajõe jõeparaad 2016

Emajõgi väärib oma festivali – tulla kord aastas kokku ja täiel rinnal nautida jõe võlusid. Vaadata jõeparaadi, näidata, et kalarikas jõgi võib kalameest üllatada latikahiiglasega ka linnasüdames ja veenduda, et Emajões sünnib ujuda ning laulda-tantsida nii jõe kallastel kui sellel seilavatel alustel.

Esimene Emajõe festival toimus 2006. aastal neljapäevasena. Programm oli mitmekesine – loodusretkedest kuni avatud kunstitunnini. Esmakordselt toimus Emajõe festivali raames jõeparaad, mis on jäänud festivali lahutamatuks osaks tänaseni. Traditsiooniliste Emajõe festivali ürituste hulka kuuluvad veel näiteks lodjakino, kalapüügivõistlus „Heade Võtete Jõgi” ja mitmed teised veega seotud sportlikud ettevõtmised.

Emajõe festival jagas kasutaja Liis Lemsalu postitust — kohas nimega Emajõe festival.

Värskelt kroonitud aasta naisartisti tiitliga Liis, püüab meid juba 11. augustil, kell 21. 😉
... Näita rohkemNäita vähem

Kaks kuud ja veidi peale.. ning vaatamisi juba 450,795 tuhat 😳✨ Aitäh mu kõigile toetajatele! Ma ei suudaks seda teha ilma teieta! 💛

4 päeva tagasi

Emajõe festival lisas ürituse.

Emajõgi on ajast aega olnud lisaks olulisele laevateele ka mõnusaks supluspaigaks. 2015. aastal, kui valmis Ihaste sild tekkis Tartu talisuplejatel idee ujuda kõigi Tartu piiresse jäävate sidade alt läbi. Juba samal aastal saigi nende idee teoks. Ujuti läbi 6,8 km pikkune jõelõik kõigi Tartu seitsme silla alt.

Kroonuaia sild
Vabadussild
Kaarsild
Võidu sild
Turusild
Sõpruse sild
Ihaste sild

Ujumismatka algus on kell 11 Kroonuaia sillast ülesvoolu asuva esimese paadisilla juurest. Kohal palume olla veidi varem.

Matka pikkus on umbes 7 km allavoolu. Orienteeruv matkamisaeg on kuni 2 tundi.

Tule ujuma ja vaata, milline paistab Tartu linn Emajõest kala pilgu läbi!
... Näita rohkemNäita vähem

3 nädalat tagasi

Jõgi ei joose vastumäge